Prečo Trumpa trhy milovali a Bidena sa obávali

Správanie sa trhov ovplyvňuje naše výnosy. Donalda Trumpa si ako prezidenta história určite zapamätá. Tak kontroverzná osoba akou bol 45. prezident USA sa len tak ľahko nenájde. Stačí spomenúť len niektoré jeho výroky či počiny, od stavania múru na hraniciach s Mexikom cez obchodnú vojnu s Čínou až po pichanie dezinfekcie do žíl chorým na Covid-19.Alebo aj na jeho politiku záchrany ekonomiky v čase koronakrízy.

  • 09.11.2020
  • BLOG
  • -
  • 5 min čítania

A pamätať si naňho budú aj trhy. Tie prvýkrát rázne zareagovali na Trumpa, keď pred štyrmi rokmi vyhral americké prezidentské voľby. Vyzeralo to na čierny deň, napokon sa však celkom rýchlo spamätali. Po zvyšok jeho volebného obdobia ho mali skôr rady. Veď jeho politika tlačenia nových a nových dolárov im prinášala len prospech.

AKO SA TRHY ZMENILI PO BIDENOVOM VÍŤAZSTVE

Bidena a jeho demokratov sa trhy trochu obávali. Predsa len má iné plány s Amerikou ako Trump.

Akciové trhy reagovali na priebežné výsledky – teda potenciálne Bidenovo víťazstvo – rastom. Investori sa ponáhľali späť do technologických a zdravotníckych firiem s víziou, že výsledok nebude znamenať žiadne väčšie zvýšenie daní ani regulačné zmeny, ktoré by zasiahli práve tieto odvetvia.

Rástli aj vládne dlhopisy USA v očakávaní, že inflácia ostane utlmená.

PREČO JE TO TAK, KEĎ SA TRHY BÁLI MODREJ DEMOKRATICKEJ VLNY, KTORÁ MALA ZAPLAVIŤ USA?

Biden vyhral boj o prezidentské kreslo a stane sa najmocnejším mužom planéty. Ibaže, aby mohol realizovať svoje plány, potrebuje podporu Senátu. A tú, zdá sa, nebude mať takú, akú by potreboval. Kontrolu si zachovajú republikáni. Tento výsledok prinesie rozdelenú legislatívu, a tým pádom aj menšiu pravdepodobnosť prijatia stimulačného balíka za niekoľko biliónov dolárov, ktoré chceli presadiť demokrati. Investori už upriamujú svoju pozornosť na reakciu Federálneho rezervného systému na potenciálny status quo v Kongrese.

Trhy vidia väčší priestor na agresívnejšie kroky zo strany Fedu, aby pumpoval peniaze do ekonomiky, ktorá sa stále spamätáva z koronavírusu. Očakáva sa zvyšujúca sa inflácia. Prečo je to pre nás dôležité? Správanie sa trhov ovplyvňuje naše výnosy. A opäť sa ukazuje, že trhy reagujú citlivo na situáciu vo svete. Či už je to pandémia nejakej choroby, obchodná vojna alebo prezidentské voľby v USA.

ANI OČAKÁVANIA A PREDPOKLADY SA NEMUSIA VŽDY NAPLNIŤ

Tak ako trhy čakali s obavami na víťazstvo Bidena, tak to vyzerá, že sa s ním vysporiadajú bez problémov. Z Trumpa by sa tešili ešte viac, pretože jeho rozšafná a nezodpovedná politika pumpuje do ekonomiky obrovské množstvo disponibilných zdrojov, ktoré treba niekam umiestniť. Napríklad do nákupu akcií. V každom prípade, ak sa my investori budeme správať zodpovedne, investovať pravidelne a s dlhodobými cieľmi, nemali by nás zásadne ovplyvňovať výkyvy na trhoch. Tie sú raz hore a raz dole a vždy budú rásť ak bude z dlhodobého hľadiska rásť aj ekonomika. Platiť to bude aj desiatky rokov po Trumpovi či Bidenovi. Naše peniaze tak môžu zarábať aj keď sa trhy na chvíľu splašia.

Autor: Martin Kaňa
ZDROJ: https://index.sme.sk/c/22529456/trump-vrha-tien-aj-za-bidena.html