Nechajte svoje peniaze pracovať

Aj napriek tomu, že počet Slovákov, ktorí svoje peniaze zhodnocujú prostredníctvom investovania rastie, stále zaostávame za európskym priemerom. Pritom práve investovanie do podielových fondov je jedna z najefektívnejších ciest, ako zhodnotiť svoj majetok.

mince

Úžasné na investovaní je to, že nemusíte byť bohatí, aby ste mohli investovať.

Investovať môže úplne každý. Aj malou investíciou môžete vytvoriť zaujímavý zisk. Je však potrebné vedieť, ako na to. Ak chcete svoje peniaze zhodnotiť a zabezpečiť si lepší výnos ako pri klasickom sporení, ideálne je jednorazové investovanie alebo pravidelné sporenie do podielových fondov. Aj keď vám dnes stačí na investovanie do fondov iba 15 eur, platí, že čím viac si dokážete „odložiť bokom“, tým lepšie.

Ramit Sethi vo svojom bestselleri Naučím vás byť bohatí píše, že bohatstvo milionárov sa nepočíta podľa toho, koľko každý rok zarobia, ale koľko ušetrili a zarobili na určitý čas.

Najjednoduchšia cesta, ako dobre investovať, je spoľahnúť sa na profesionálov zo správcovských spoločností. Tí vašu investíciu vhodne rozložia a budú sledovať, čomu sa na trhoch darí. Podielové fondy vám totiž v každom okamihu ponúkajú riešenie a v prípade potreby dávajú priestor na zmenu stratégie. Treba len vedieť, kam a ako správne investovať.

Vašou úlohou, kým profesionáli pracujú za vás, je dodržiavanie 7 základných princípov úspešného investovania:

  1. Určite si cieľ – povedzte si, čo chcete investovaním dosiahnuť (rezervu na dôchodok, peniaze na nové auto, sporenie pre deti a iné),
  2. stanovte si investičný horizont, t. j. dobu, počas ktorej chcete investovať a investované peniaze nebudete potrebovať,
  3. investujte len takú časť svojich peňazí, ktorú si môžete dovoliť vystaviť trhovému riziku,
  4. majte pri investovaní reálne očakávania – dôkladne sa oboznámte s rizikovým profilom a investičnou stratégiou fondu (najdôležitejšie informácie o fonde  nájdete okrem iného aj na webovej stránke každého fondu),
  5. nestavte všetko na jednu kartu – diverzifikujte investíciu, čo znamená, rozložte svoju investíciu do viacerých fondov s prihliadnutím na svoj rizikový profil,
  6. investujte bez emócií – neinvestujte ani neredemujte pod vplyvom emócií, ktoré môžu byť spôsobené nadštandardným zhodnotením či poklesom niektorých vašich fondov. Držte sa svojho rizikového profilu a dodržujte svoju stratégiu investovania.

Dobrá rada na záver:

Predtým než začnete investovať, zbavte sa predstavy rýchleho zbohatnutia. Nebuďte posadnutí rýchlymi výsledkami, pretože úspech nepríde z večera do rána. Rozhodujte sa s chladnou hlavou a nenaleťte tým, čo tvrdia, že z vás za týždeň urobia boháča.