Ako využiť zlú situáciu

  • 06.04.2020
  • BLOG
  • -
  • 7 min čítania

Väčšina z nás teraz asi nemyslí na svoje budúce peniaze. Riešime ako zvládneme karanténu, ako sa udržíme zdraví. Dúfame, že naši rodičia nič nechytia a že štát všetko zvládne. Ďalší z nás, najmä drobní podnikatelia, zas riešia, ako súčasnú dobu padajúcich tržieb prežiť s čo najmenšími problémami.

Tí, ktorí počúvali rady a v dobrom období si odkladali peniaze, spravili si nevyhnutnú rezervu a niečo im zostalo, sa určite nemusia obávať o svoju budúcnosť. Krajiny budú do svojich ekonomík pumpovať peniaze, EÚ dovolila na to čerpať miliardy z eurofondov a preto by nemusela byť nezamestnanosť po nabehnutí na bežný rytmus až takým problémom.

Táto situácia je však aj príležitosťou zabezpečiť si budúcnosť pre seba alebo pre svoje deti. Investovať voľné prostriedky teraz, keď trhy v podstate vypredávajú pozície, je veľmi výhodné. Predstavte si to na príklade, že si kúpite za naozaj výhodnú cenu byt. Povedzme taký, čo predtým stál 100-tisíc eur, máte zrazu za polovicu. Môžete ho prenajímať a prípadne, keď ceny nehnuteľností opäť vystrelia, predať za dvoj- aj viacnásobok kúpnej ceny. Je však jasné, že väčšina z nás nemá len tak vo vrecku desiatky či stovky tisíc eur. To nie je nutné.

Správcovská spoločnosť aktívne riadi fondy a vie, kedy a kam má zainvestovať. Ak má niekto rezervu, môže ju zainvestovať celú a následne pravidelne vkladať určitú sumu: 50 či sto eur.

Ak rezervu nemáte, ale viete sa mesačne vzdať určitej sumy v desiatkach eur, aj pre je to príležitosť. A ak by trhy ešte viac klesli, skúste si odoprieť spotrebu, ktorá nie je nevyhnutná, a zainvestovať ešte viac. Zárobky sú takpovediac zaručené. Lebo trhy sa budú spamätávať. Napríklad aj vďaka tomu, čo som spomínal na začiatku. Vlády, EÚ, USA... budú masovo podporovať ekonomiky. To, že sa hospodárstvo po čase spamätá, vidíme aj na čínskom príklade. V januári a februári mala výrazný pokles spotreba aj priemyselná produkcia. Teraz začínajú postupne rásť. Samozrejme nie sú ani zďaleka na predošlých číslach, ale rast je vždy dobrý ukazovateľ.

Aj preto sa tým, ktorí už peniaze do fondov zainvestovali, neoplatí svoje pozície zatvárať. A to napriek tomu, že ich investície momentálne prerábajú a možno istý čas aj prerábať budú. Vyberať v aktuálnej situácii peniaze z fondov totiž znamená zaknihovať stratu a pripraviť sa o možnosť zarobiť na korekcii. To, že sa to neoplatí, potvrdzujú príklady z krízy, ku ktorej došlo v rokoch 2008 a 2009. 

Skúsenosti z minulosti a ekonomické zákonitosti radia investovať, najlepšie pravidelne a do konzervatívnych fondov. Samozrejme, tak ako v iných časoch si treba uvedomiť, že investovanie je dlhodobý proces. Nikto nemôže očakávať, že zbohatne z noci do rána. Ale za pár rokov môže vďaka dnešnej situácii poslať napríklad svoje deti na štúdium do zahraničia alebo si prilepšiť na dôchodok. Alebo sa len poistiť pre podobné prípady ako nastal teraz...

Článok vyšiel v spolupráci s hnonline.sk. ZDROJ:
https://komentare.hnonline.sk/komentare/2126121-ako-vyuzit-zlu-situaciu