Čo teraz investujete sa vám v budúcnosti niekoľkonásobne vráti

  • 02.06.2020
  • BLOG
  • -
  • 5 min čítania

Pandémia koronavírusu nám opätovne dala lekciu. Ľudia, ktorí mali nasporené, sa nemuseli toľko obávať pri zatvorení ekonomiky. Tí, ktorí tak nespravili v minulosti, majú teraz dobrú príležitosť. Obdobia poklesu ekonomiky a trhov sú najvhodnejšie na investovanie peňazí.

Začiatok mája priniesol dobré správy. Denný počet nakazených koronavírusom je stále pod hranicou desiatich ľudí, čo dáva nádej na rýchlejšie otváranie ekonomiky. Dôležitým indikátorom je to, že výroba automobiliek sa vracia postupne do normálu. Bratislavský Volkswagen ohlásil, že už v máji prejde opäť na trojzmennú prevádzku. Automobilky pritom tvoria takmer 50 percent slovenského exportu, podobne sa podieľajú na našom priemysle. Nezamestnanosť na Slovensku vzrastie, ale aj vďaka opatreniam a peniazom z Európskej únie by sa malo podariť podľa NBS zachrániť okolo 50-tisíc pracovných miest.

To mohlo mnohým ľuďom priniesť úľavu. Najmä čo sa týka strachu o svoju prácu a živobytie pre rodinu. Pravdepodobne viacerí z tých, ktorí priškrcovali spotrebu, začnú uvoľňovať a viac míňať. „Koronakríza nás mohla opäť poučiť v tom, že je dobré mať nasporené peniaze. Tie nám môžu pomôcť preklenúť nepriaznivé obdobie. Počas pandémie síce vláda vytvorila pre mnohých záchranný balík. Toto je však výnimočná situácia, ktorá postihla veľké masy, pri menších otrasoch sa nemusí opakovať. Alebo aspoň nie v takej miere,“ predpokladá Martin Kaňa, predseda predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky.

Vhodná doba na investovanie

Podľa Kaňu je dobré, ak nás akákoľvek, či už celosvetová alebo osobná kríza zastihne pripravených. A keďže v súčasnej dobe klasické sporenie neprináša zisk – úroky na vkladoch v bankách sú minimálne, niekde dokonca nulové – odporúča investovanie. Držať hotovosť sa totiž nemusí vyplatiť. „Odporúčam uvažovať nad investíciou do podielových fondov,“ radí Kaňa. Trhy sú teraz na dne, investori nakúpia výrazne za menej ako pred krízou. Trhy sa však budú spamätávať. Vlády, Európska únia, USA masovo podporujú svoje ekonomiky. To znamená, že teraz zainvestované peniaze začnú dobre zarábať.

Hovoria nám o tom aj skúsenosti z minulosti a ekonomické zákonitosti. Tie radia v čase poklesu trhov investovať. Najlepšie pravidelne a do konzervatívnych fondov. Samozrejme, tak ako v iných časoch si treba uvedomiť, že investovanie je dlhodobý proces. Nikto nemôže očakávať, že zbohatne z noci do rána. Ale za pár rokov môže vďaka dnešnej situácii poslať napríklad svoje deti na štúdium do zahraničia alebo si prilepšiť na dôchodok. Alebo sa len poistiť pre podobné prípady ako nastal teraz,“ dodáva Kaňa.

Keď vás nemusia odradiť ani poplatky

Ľudí často v myšlienke na investovanie brzdia privysoké poplatky. „Uvedomujeme si tento problém a chceme ľuďom najmä v tejto dobe sprístupniť možnosť investovať. V Prvej penzijnej sme sa preto rozhodli, že až do konca júna dáme možnosť zainvestovať do našich fondov bez vstupných poplatkov,“ vysvetľuje Kaňa.

Odporúča napríklad aktívne riadený dynamicky orientovaný fond s názvom AKTÍVNY FOND, v ktorom časovanie trhu a výber investícií i v takto neistých časoch robí pre vás správca. Vďaka tomu fond počas prepadu trhov nezaznamenal pokles, naopak v tom čase dokázal rásť. Vhodné je však do fondu investovať pravidelne.

Ak ste konzervatívnejšie orientovaný investor, siahnite napríklad po realitách, na ktoré sú zamerané fondy NÁŠ PRVÝ REALITNÝ, či OFFICE REAL ESTATE. Alebo po dlhopisoch s vyšším výnosom v podobe STABILNÝ FOND.